Stále se nacházíme v období, které ovlivňuje element země, ale vše okolo nás – příroda, živočichové už se chystá na období nové, které ovlivňuje element kovu. Vše už se začíná chystat na odpočinek, vše zpomaluje. Měli bychom se tedy pomalu zklidňovat i my a chystat se na zimu. Zvířátka si dělají zásoby, stejně jako to podle nich dělali naši předkové. Uskladňovalo se ovoce, zelenina, brambory.
Říjen je měsíc, kdy je nejvíce oslaben žaludek, je ve stejném elementu jako slinivka a slezina, takže celé trávení bude více oslabeno. Proto bychom měli klást větší důraz na to, jak, kde a co budeme přijímat. Žaludek představuje hlavní vstup do našeho těla, v dutině ústní se vše roztřídí – je tedy na místě potravu dlouze žvýkat, než ji spolkneme. Existuje zde analogie se schopností přijímat životní situace – než něco unáhleně rozhodneme, je lepší vše i s následky rozhodnutí promyslet. (dvakrát měř, jednou řež). Žaludek je velice citlivý na stres a na zrychlený styl života, reaguje na to svým typickým způsobem (neurózy, vředy..) Některé situace těžce neseme a dá se říci i těžce trávíme. I to se může projevit na našem zažívání. Tělo nás obvykle samo upozorní a zastaví – únavou, nemocí. Je tedy na místě v tomto období více zpomalit, vyhýbat se stresu a nechat odpočinout našemu trávení. Žaludek je také nejvíce ze všech orgánů náchylný na výkyv emocí.
Nerovnováha žaludku už se může projevit příznaky jako je zvýšená kazivost zubů, krvácení z dásní, nadýmání, pálení žáhy.
Žaludek nemá rád zimu, svědčí mu teplé nápoje a teplé jídlo. Jeho orgánová hodina je od 7 do 9 hodin, takže v této době bychom si měli dopřát snídani a to spíše teplou – obilnou kaši, teplé polévky, vynechat jogurty, ovoce, které žaludek spíše ochlazuje, také káva není vhodná (zažehne trávicí systém uměle, což není dobře). A pozor!! … to bez všeho, co by nás rušilo ( mobil, TV).
V říjnu bychom měli jíst luštěniny (hrách, cizrna), dýně, vařená mrkev, mořské řasy, z ovoce ideální pro toto období – hrušky, jablka, švestky.
Z bylinek posílí žaludek pelyněk, kopřiva, zeměžluč, řepík, měsíček, ale i heřmánek zklidní zažívání. Žaludek regeneruje přes noc, pauza mezi posledním jídlem před spaním a snídaní by měl být 12 hodin.
Abychom měli zdravý žaludek, měli bychom zdravě a s láskou pohlížet nejen na sebe, ale na vše kolem nás. Co vyzařuji, to i přijímám.
Přeji krásný a pokud možno klidný říjen. Pokud potřebujete zpomalit, zastavte se u nás v salonu a harmonizujte své orgány, v tento čas harmonizujte žaludek a orgány látkové výměny, budeme se Vám rádi věnovat.
Za celý náš tým Alena