Holistické masáže v Havlíčkově Brodě

Únor z pohledu čínské medicíny

ÚNOR – ledviny

V únoru jsou nejvíce ohroženy ledviny, stále jsme v období zimy a elementu vody. Málokdo ví, že ledviny jsou dle TČM základním orgánem určující délku života. Při našem narození dostáváme do vínku určité množství energie (esence) ledvin, které během našeho života klesá, někomu rychleji, někomu pomaleji. Toto množství nelze doplnit, ničím navýšit, pouze lze udržovat stav klesání co nejpomalejší a uchovávání si jej v co největší kvalitě, tím bude pomaleji stárnout i naše tělo. Jde o to jakým způsobem života žijeme, jak se o své ledviny staráme a kolik této životně důležité energie tělo spotřebuje. Každým okamžikem, každým dnem odevzdávají ledviny tuto energii ostatním orgánům. Organismus umírá, jakmile tělo tuto esenci vyčerpá. Hospodaření s touto esencí bychom mohli doslova nazvat uměním života. Patří sem – psychická hygiena, dobré vztahy, vyvážená strava, pohyb, dobré dýchání.

Z fyzického hlediska mají ledviny také svou důležitou a nezastupitelnou roli – filtruje se zde krev, odvádějí z těla toxiny, udržují správné Ph v těle, hospodaří s minerály, mají vliv na krevní tlak, regulují tělní tekutiny, lymfu a v neposlední řadě ovlivňují pohlavní orgány.

Projevy oslabení ledvin:

Vzhledem k tomu, že pod nadvládu ledvin spadají kosti, klouby, vlasy, zuby, lymfa, uši, bude se právě disbalance elementu vody a ledvin projevovat na všech těchto úrovních. Opět bude platit pravidlo „To chce klid a nohy v teple“, abychom předešli nachlazení. V tomto období nás může více potrápit zánět středního ucha, zhoršení sluchu (šumění, hluchota), padání vlasů, větší kazivost zubů (proto více omezit sladké), zhorší se kvalita nehtů, mohou nastat problémy s krevním tlakem, problémy s klouby, záněty nervů, tělo bude více náchylné ke zlomeninám, oslabení pohlavních orgánů (poruchy menstruace, výtoky) a močového měchýře (zástava močení, časté močení i v noci) – v tomto období, pokud to není akutní záležitost, bych raději zvážila jakoukoli operaci gynekologického nebo urologického rázu. Může se zhoršit osteoporoza, objevit se větší bolestivost v kříži a bederní oblasti. Bolest kolen, otoky nohou, obličeje a problémy s lymfou, oteklá horní víčka, špatný spánek, sucho v nose, ztráta vitality – to vše je projev oslabení fce ledvin.

Pokud se objeví tmavé kruhy pod očima, značí to na špatné vylučování kyseliny močové a její nadměrné tvorby.

Duchovní příčina oslabení:

Emoce jsou nemoce – nerovnováha energií ledvin se projevovuje hlavně strachem (ze selhání, zklamání), nedostatkem síly vůle, záchvaty paniky, slabostí, potížemi s učením a soustředěním, paranoidním chováním až depresemi. Na zdraví ledvin se odrážejí naše partnerské vztahy i vztah, který máme sami k sobě – podceňování se a nedůvěra k sobě a okolí. Oslabení ledvin tedy může poukazovat na strachy a smutky (ledvinové kameny), které se v ledvinách usídlily, a my si je nedokážeme připustit či je vyjádřit. Proto ledvinové potíže často souvisí se lpěním na starých emocionálních vzorcích nebo s negativními emocemi. Může se však objevit i opačný problém, kdy je energie ledvin v nadbytku – workoholismus – strach ze selhání nás žene neustále vpřed.

Je potřeba se naučit mít rádi všechny bytosti kolem nás. Pochopit, že všichni jsme si rovni a jak moc je důležité pěstovat harmonii sami se sebou i okolím.

Jak dostat ledviny do rovnováhy:

Tekutiny:

Jako u močového měchýře je důležité dodržovat správný pitný režim – pokud hladina vlhkosti v organismu klesne příliš, mohou vznikat ledvinové kameny. Z tohoto důvodu je vhodné pít zejména čistou, vlažnou vodu, nejlépe s aktivním vodíkem – Kangen voda. Ledvinám také neprospívají kyselinotvorné tekutiny, měli bychom dát přednost, kromě vody, bylinkovým čajům a nápoji z čekanky (melta, karo), který odvádí čchi směrem dolů a pomáhá tak uvést tělo do rovnováhy.

Potraviny posilující ledviny:

– platí opět prohřívající strava bohatá na tuky

– zeleninové a masové vývary s velkým podílem kořenové zeleniny.

– masitá strava – zahřeje uzené a šunka, z ryb je fajn tuňák, platýs, treska, úhoř, makrela, neutrální je vepřové maso

– z luštěnin – všechny druhy fazolí – které mmj. ledviny připomínají, hrách, čočka, sója, adzuki

– z obilovin – pohanka (prohřívá), oves, proso, jáhly, ječmen – i mladý v podobě zelené potraviny (snižují kyselost v organismu)

– ovoce – pečená jablka, hrušky, datle

– zelenina – kořenová, nejlépe povařená či dušená a kvašená, je vhodné jíst i syrovou – např. červená řepa obsahuje vysoký podíl draslíku, hořčíku a                vitaminu A, silně detoxikuje a pročišťuje ledviny, zahřeje nás cibule, česnek, zázvor, fenykl, celer, růžičková kapusta, pórek, důležitá je petržel, která odvodňuje a odstraňuje otoky.

– vzhledem k aspektu slané chuti prvku vody je vhodné do jídelníčku zařadit potraviny slanější chuti, nepřehánějte to však a raději používejte sůl mořskou, himalájskou nebo Tamari sójovou omáčku a miso pastu

– vyloupaná sezamová semínka zlepšují kvalitu krve a pomáhají se zbavovat šedin – znovu vlasům navrací původní barvu, vlašské ořechy tonizují fci ledvin.

– zahřívací koření- kurkuma, skořice, kari a chilli

– omezit kávu, alkohol, výrazně ochlazující potraviny, cukr a mléčné výrobky

Bylinky:

Pro posílení ledvin je vynikající celík zlatobýl, který při pravidelném užívání likviduje močové kameny. To napravuje i lopuch plstnatý a také rebarbora – jako obklad z listů, nikoli její vnitřní užívání! Jako přírodní antibiotikum na záněty močových cest a ledvin je výborná lichořeřišnice větší. Pro podporu vylučování kyseliny močové je tužebník jilmový a protizánětlivé účinky má řepík lékařský, který je také diuretikum. Doporučuji též Jančův ledvinový čaj s červenou řepou. Diuretická je i kopřiva dvoudomá, která také pomáhá při ledvinových kamenech, nesmí se ale užívat déle než 2 týdny. Jako příjemnou tečku doporučuji silně prohřívací zázvorový čaj se skořicí.

Vitamíny:

Pro podporu ledvin jsou důležité všechny vitamíny sk. B, vitamín D a C

Éterické oleje

Vhodné oleje pro element vody jsou: jalovec obecný, cedr atlaský, levandule, santal, řebříček, geránium, jasmín, cypřiš

Můj tip na studené nohy v lednu:
Větší lavor napusťte teplou vodou. Do 1 lžíce epsomské nebo mořské soli dejte:
2kp ÉO jalovce,
2 kp ÉO limetky
1 kp ÉO zázvoru.
– nechte vsáknout a poté rozmíchejte v lavoru.
Sůl pomáhá odvádět toxiny z těla, redukuje záněty, zlepšuje cirkulaci krve, jalovec odvádí toxiny, zlepšuje cirkulaci lymfy, působí jako diuretikum, ošetřuje chronické záněty ledvin a močového měchýře (pozor nesmí se používat při akutních zánětech, v tomto případě bych ho nahradila cedrem atlaským), limetka tonizuje, rozradostňuje, čistí a zázvor zahřívá, reguluje krevní oběh a doplňuje jang, který je potřeba v zimě ledvinám dopřát.
 
Reflexní terapie:

– harmonizovat reflexní plochu močového měchýře, ledvin a univerz. Bod C….během dne je masírovat 2-3 x denně 20x.

Vhodná je sauna – kdy se rozproudí krevní oběh a lymfa, zrychlí se detoxikace a podpoří činnost vylučovací soustavy.
 
Akupresura:

zvýraznila bych:

bod L1 – (na nožní klenbě – uprostřed přechodu plosky v klenbu)
– bod při celkovém vyčerpání, snižuje otoky, zlepšuje paměť, tlumí bolesti zad, odstraňuje strach, sucho v krku a nose, obnovuje vědomí

bod L3 – (mezi vnitřním kotníkem a Achillovou šlachou)
– posiluje ledvinové čchi, pomáhá při zánětu ledvin (aplikace cedru atlaského), upravuje nepravidelnou menstruaci, tlumí bolest kyčlí, kolen a zad, tlumí dráždivý kašel, důležitý bod při chronické únavě a při neplodnosti

Barva:

Pokud chcete ještě více podpořit element vody, noste modrou a černou barvu.

 

 

0 Comments