Holistické masáže v Havlíčkově Brodě

Červenec z pohledu čínské medicíny

ČERVENEC – krevní oběh

Červenec, jakožto teplý letní měsíc, se nese v duchu prázdninových slunečných dní. Součástí denního života v červenci jsou pobyty u vody v přírodě, ať už u nás v ČR, či u moře. Ochlazování těla ve vodě v horkých dnech je téměř nutností. Dá se to přirovnat k mírnější formě saunování, kdy střídáním teplot posilujeme činnost srdce a celého krevního oběhu a také zlepšujeme imunitu těla. Opět se dostáváme k přirozenému a žádoucímu napojení na rytmus přírody, aniž bychom se dnes nad tím pozastavovali. Sluníčko je ve své nejvyšší aktivitě, vychází brzy a přináší do červencových dní tolik potřebné energie. Radost, snění, bezstarostnost, ale i žárlivost jsou emoce, které jsou tématem červencových dní. V tomto období je nejvíce ohrožen systém krevního oběhu elementu ohně. Takže oheň, horko, rudá barva a vysoká fyzická aktivita vládne po celý měsíc.

Krevní oběh je uzavřený systém, který je tvořen srdcem a cévami. Krevní oběh se skládá z malého krevního oběhu, kdy krev cirkuluje mezi srdcem a plícemi, a velkého krevního oběhu, kdy krev ze srdce zásobuje kyslíkem a živinami buňky celého těla. Působí tedy komplexně na všechny orgány – odvádí oxid uhličitý a odpadní látky ven z těla prostřednictvím vylučovací soustavy (jakákoliv nerovnováha srdce se tedy projeví i na stavu našich ledvin) a kůže a přivádí do tělních buněk kyslík, potřebné živiny (hormony, enzymy) a dodává jim teplo. Úkolem krevního oběhu je udržovat stálé vnitřní prostředí (homeostázu) v rovnováze – opět je to tedy o rovnováze jin/jang. Proto mají jednotlivé orgány vliv i na celkový stav čchi v krvi. Krevní oběh má svoji orgánovou hodinu v době od 19 – 21 hod . V této době člověk velmi dobře vnímá. Je to čas vhodný pro kulturu – poslech hudby, divadelních her, společenská setkávání všeho druhu.

Projevy oslabení krevního oběhu:

Oslabení krevního oběhu se projevuje především změnou srdečního rytmu či tepu, vysokým či nízkým krevním tlakem, poruchami spánku, celkovou tělesnou slabostí, výskytem křečových žil, hluboké příčné praskliny na jazyku (mohou naznačovat dispozici k cévním poruchám mozku), poruchou srážlivosti krve, kornatěním cév, ztěžknutím a mravenčením končetin, křečemi dolních končetin. (Pokud trpíte mravenčením v rukách, může být příčinou zablokovaná krční páteř v nejužším místě, kterým protékají tělní tekutiny.) Křečovité bolesti na vnitřní straně předloktí a v ohybu lokte, dále problémy se srdcem projevující se pocitem plnosti, pocity horkosti v dlaních, zrudnutí tváře a zežloutnutí očního bělma. Na poruchu krevního oběhu ukazuje i onemocnění mozku, migréna, epilepsie, nevolnost a zvracení, angina pectoris, škytavka, poruchy prokrvení, ochrnutí, stavy vyčerpanosti. V červencových dnech se tedy můžeme nejčastěji potkat s kolapsy z důvodu zhroucení oběhového systému.

Duchovní příčina oslabení:

Oslabení krevního oběhu se po duševní stránce projevuje sklonem k nezadržitelnému ustavičnému smíchu, podrážděností, duševním neklidem, neurózou, citovou labilitou, neschopností odpustit sám sobě, neschopností upřímnosti a lásky k sobě samému, trudomyslností, pocitem viny, zasmušilostí, žárlivostí, pocitem napětí.

Co se krevního tlaku týká – lidé s nízkým tlakem jsou převážně jinoví, mají chladné končetiny, trpí závratěmi až sklonem k omdlévání. Jangoví lidé, mají tlak vysoký, trpí na bolesti hlavy a bušení srdce. Krev je spolu s energií čchi symbolem životní energie. Lze tedy lehce vypozorovat, že osoby, které trpí nízkým tlakem, mají málo životní energie nebo lépe řečeno, energie proudí velmi pomalu a slabě. Jsou to lidé pasivnější, hůře zvládají životní překážky a výzvy a vyhýbají se konfliktům. Je nutné více rozproudit krev a to jak pohybem, tak i uvědoměním si své zdravé hodnoty a důležitosti. Naopak osoby, které mají vysoký krevní tlak, jsou plné napětí (někdy až velkého duševního přepětí), libují si v konfliktních situacích, jsou silně dominantní, jejich energie je velice silná a rychlá, což však také znamená, že velice zkracují životnost svého srdce. Zde je na místě se více zklidnit, připustit, že i názory či úkoly ostatních jsou důležité, přijmout svoji postradatelnost a být k sobě více upřímní a více se sladit se svým duchovním srdcem.

Přijměte to, co nelze změnit a netrapte se tím, co nemůžete ovlivnit. Celý život mne provází citát od velkého řeckého dramatika Aischyla, který dokonale vystihuje tuto myšlenku… „Bože, dej mi vytrvalost, abych překonal věci, které změnit nemohu, dej mi sílu, abych změnil věci, které změnit mohu, dej mi moudrost, abych tyto věci dokázal rozlišit.“ …není důležité praktikovat v tomto chaotické světě důsledně jeho slova, ale je důležité si toto uvědomit alespoň v době, kdy cítíme, že nám naše tělo dává najevo, že není něco v pořádku.
Je tedy řejmé, že rovnováha je důležitá a jakýkoliv extrém zatěžuje naše srdce a oběh.

Otevřme svá srdce – sobě, ostatním, novým příležitostem i zážitkům. A pokud budou naše srdce čistá, bude čistý i celý náš systém a můžeme prožívat naplno pocity štěstí a spokojenosti.

Jak dostat krevní oběh do rovnováhy:

Pro krevní oběh platí podobné rady jako pro srdce. Léto je období radosti, dovolených a odpočinku. Náš krevní oběh potřebuje odpočinek, přílišná tělesná aktivita není v horkých dnech na místě.

Zcela zásadní je opět odlehčit jídelníček, tzn.vyvarovat se všem tučným pokrmům a omezit solení. Sůl krevnímu tlaku skutečně neprospívá. Pro stabilizaci TK je důležitý poměr mezi sodíkem a draslíkem 1:3. Draslík v přírodní podobě získáme z ovoce, zeleniny a ryb.

Kardiologové doporučují hlídat si tělesnou váhu, omezit sůl, zařadit vhodné cvičení – přiměřená aerobní, svižná chůze, jízda na kole, plavání.

Tekutiny:

V těchto horkých dnech je důležité dostatečně zásobovat naše tělo tekutinami. Samozřejmě bez cukru a alkoholu. Ideální je voda, ne moc studená, s trochou máty a citrónu, čaj rooibos nebo naředěné čerstvě vylisované šťávy z ovoce. Stojí i za připomínku informace, že voda by neměla být moc studená, spíše vlažná, až teplá. Je fyzikálně dokázáno, že pití vlažného, či mírně teplého nápoje dokáže naše tělo v horkých dnech nastavit na proces automatického ochlazování těla. Naopak pití studených až ledových nápojů se tělo nastaví na stav chladu, takže srdce začne s vyšší aktivitou, aby tělo zahřálo a my se začneme více potit. Takto fungují všechny národy, žijící v teplých oblastech – pijí teplé bylinné čaje, kterými nastartují tělo k automatickému ochlazování a výsledný efekt je ten, že jim není takové horko…jak prosté, že?… to jen my evropané a západní medicína na taková fakta neslyší.

Potraviny posilující krevní oběh:

Je důležité vyživit své tělo a podpořit koloběh krve. Hlídejte si dostatek minerálů, jako je vápník, hořčík, zinek a draslík. Vynechat alkohol, kravské mléčné výrobky a cukr, které zvyšují hladinu cholesterolu. Co se týče mléčných výrobků, je lepší se více zaměřit na ovčí a kozí produkty v čerstvé formě. Ani se solí to nepřehánějte. Naopak do vašeho jídelníčku zahrňte přísun omega-3 mastných kyselin, které jsou obsaženy např. ve lněném oleji, rybách (losos, tuňák, makrela), vlašských ořechách nebo dýňových semínkách. Omega-3 kyseliny snižují LDL cholesterol a zvyšují HDL cholesterol, který rozpouští usazeniny na stěnách cév. V chladném a vlhkém klimatu se vyvarujte lilku, rajčatům a bramborám, neboť mohou produkovat velké množství toxického vápníku, který stojí za vznikem obtíží s krevním oběhem (např. chladné končetiny). Je vhodné zařadit i potraviny bohaté na vitaminy C a E, které podporují správný krevní oběh – najít je můžeme např. v kustovnici čínské (goji), jujube, ve vejcích či olivách. Ovoce konzumujte sezónní nebo dle lokality, ve které se právě nacházíte. V tomto teplém období konzumujte zeleninu v jakémkoliv velkém množství, zejména listovou, která má super pozitivní účinek na krvetvorbu.

Zelenina – špenát a listová zelenina (krvetvorba), červená řepa, okurky, brokolice, květák, saláty, čínské zelí, hrášek, fazolové lusky, artyčoky

Ovoce – veškeré ovoce, které nabízí naše zahrady

Luštěniny – mungo, sóju či červené fazolky adzuki, čerstvý hrášek

Obiloviny – pohanka, která je výrazným zdrojem rutinu, jež zpevňuje cévy, obilné klíčky, jáhly (zpevňují cévní stěnu a snižují překyselení) kukuřice a rýže

maso – vhodné střídmě grilované a hojně obalené v bylinkách, jehněčí, skopové, drůbež a ryby

Bylinky:

Dobře na krevní oběh působí fenykl, koriandr, majoránka, kmín či rozmarýn, skořice, barevný pepř, hřebíček. (poslední 4 jmenované bylinky by neměli užívat lidé s hypertenzí). Z bylinek doporučuji zařadit meduňku, kopřivu, sedmikrásku, smetanku, břízu, diviznu, vřes, kostival, řebříček, třapatku, rakytník, rozrazil, ginko biloba, černý bez. K úpravě krevního tlaku dobře slouží výluh z česneku medvědího nebo nálev z hlohu obecného.

Vitamíny:

jako hlavní bych uvedla – vitamín C – posiluje a zpevňuje cévní stěny, koenzym Q10 – prevence srdečních chorob, hořčík – reguluje rytmus srdce, eliminuje křeče, pomáhá při hypertenzi, sodík/draslík poměr 1:3, omega 3 kyseliny.

Éterické oleje

Levandule – eliminuje přílišné horko a uklidňuje ve chvílích, kdy jsme emocionálně vyčerpaní a ve stresu, pomáhá také mírnit křeče. Neroli při vysokém krevním tlaku, při bušení srdce může být prospěšný ylang ylang. Rozmarýn, který stimuluje krevní oběh a nízký krevní tlak (pozor opět na hypertoniky) a má i povzbuzující účinky při problémech s řečí. Uvedla bych i mátu (všechny druhy), výrazně ochlazuje v parných dnech, musíme ale dbát na správné dávkování při aromamasáži, při větší dávce bychom si mohli přivodit i lehké omrzliny! Vhodné jsou všechny citrusy. Také cypřiš reguluje krevní oběh a pomáhá při křečích (i menstruačních).

 
 TIP  na červencové opálení:
Červenec je hlavně o síle a energii slunce, mnozí odjíždí za ještě silnější energií na jih. Naše pokožka dostává silné paprsky a abychom se nespálili, měli bychom používat vhodné přípravky….a aby naše krásné opálení vydrželo dlouho, můžeme si doma namíchat úžasný pečující olej, nejen že vyživí naši pleť po slunečném dni, ale udrží naši zlatavou barvu po delší čas.
Do 50 ml lahvičky smícháme cca 40 ml sezamového 3 ml rakytníkového a 7 ml šípkového oleje, přidáme éo : levandule 10 kp, heřmánek modrý 5 kp, helichrysum 5 kp, geránium 5 kp, můžeme přidat i pár kapek aloe vera, vit. E nebo D-panthenolu.
Levandule – uklidní spálenou pokožku, má silně protizánětlivé vlastnosti, díky kterým výborně hojí kůži a napomáhá regeneraci kožních buněk.
Heřmánek – uklidňuje pokožku, regeneruje, vyživuje a pomáhá obnově kožních buněk a proti předčasnému stárnutí
Helichrysum (slaměnka) – se používá při hojení ran a při odstraňování jizev, má extrémně účinné protizánětlivé a regenerační účinky
Geránium – ozdravuje a regeneruje buňky, chrání před předčasným stárnutím
Sezamový olej – vysoce hojivý pro poškozenou a vysušenou pokožku od slunce
Šípkový olej – posiluje pružnost, důkladně hydratuje,zkidňuje podrážděnou pokožku, regeneruje pokožku s jizvami.
Rakytníkový olej – používá se ke zklidnění, revitalizaci a regeneraci citlivé pokožky. Má výraznou oranžovou barvu, která podporuje opálení, zároveň pokožku může zbarvovat do žluto-oranžova.
 
Reflexní terapie:

V letních dnech, kdy je vyhřátá zem, doporučuji všem chodit bosky, samozřejmě nejlépe po vlastní zahradě nebo lesní pěšině, zkrátka tam, kde máte jistotu, že je zem přirozeně čistá.

Harmonizovala bych plochy orgánů, které mají přímou souvislost s krevním oběhem, tj. srdce, ledviny, lymfa..

Akupresura:

Mezi meridiány, které se řadí do krevního oběhu je dráha pericardia (obalu srdce) OS a dráha tří ohřívačů TO

zvýraznila bych bod OS 6 – “zázračný bod“ – celkově spasmolytický bod, stimuluje pohyb srdeční

                                                   krve, bolest v hrudníku, těhotenské zvracení, strach, podrážděnost,

                                                   zvýšený TK, neklid, tréma, nespavost, návaly krve do hlavy, zánět

                                                   srdečního svalu, mořská nemoc, analgetický bod u všech operací

                                                   nachází se 2 cuny nad ohybem zápěstí ve středu na vnitřní (ventrální) straně

                              bod OS 7– sedativní bod, lepší u mužů, než u žen, ochlazuje krev, zklidňuje

                                                  Ducha, při nespavosti, uvolňuje hruď, stavy podráždění, když

                                                  muž naštve ženu, zánět srdečního svalu, kruté bolesti hlavy, zlepšuje sexualitu

                                                  nachází se uprostřed zápěstní rýhy (ventrální strana)

                               bod TO 5 – hlavní bod při nedoslýchavosti, šelest v uších, infekce, oční choroby

                                                    nachází se 2 cuny nad ohybem zápěstí mezi kostmi předloktí na hřbetu

                                                    ruky (dorzální strana)

Barva:

Vládnoucí barvou po celý červenec je červená.

 

0 Comments