ČERVEN – tenké střevo
Červen je prvním letním měsícem a je magicky spojen se Slunovratem. Příroda zraje a je v jakémsi „tady a teď“, ustává dynamika a to, co bylo na jaře zaseto, můžeme pomaličku sklízet. Červen je měsícem, kdy sbíráme bylinky, protože Slunce má největší sílu z celého roku a vše živé si z něj bere onu životodárnou energii plnými doušky. Hvězdné znamení vzdušných Blíženců předává svoji vládu vodnímu Raku. Proto všechny rituály spojené s obdobím Slunovratu a Svatojánské noci mají základ ve vodě. Letní slunovrat je velkým slovanským svátkem. Slované jej mají silně spojený s vodou, která v tento čas přenáší vysoké vibrace přírody. Proto svátku říkají Kupadla – jsou to rituální koupele v čisté přírodní vodě, které přinášejí pevné zdraví a vitalitu po celý zbytek roku. Slované si koupelemi přivolávali vláhu a hojnost zase sexem nejčastěji u zapáleného ohně. Jde o symboliku spojení dvou elementů – vody a ohně a šlo především o oslavu života. O půlnoci se zapalovaly velké ohně a košťata k zastrašení zlých entit.
Tak jako církev upozadila zimní Slunovrat a nahradila oslavou narození Krista – Vánoci, byl i letní Slunovrat a jeho pohanské zvyky a rituály nahrazeny Svatojánskou nocí – předvečer dne sv. Jana Křtitele…věřilo se, že v tento den a noc jsou brány mezi světy otevřené a může se najít poklad či zlaté kapradí. Dodnes někde děvčata sbírají o půlnoci devatero kvítí, které má kouzelnou moc.
Červen je stále v elementu ohně a je nejvíce ohroženo tenké střevo. Tenké střevo je jakousi bránou, vstupují nám do těla potřebné živiny a tekutiny. Je dlouhé cca 7 m, nachází se pod žaludkem a ve spodní části břicha přechází do tlustého střeva. Plocha tenkého střeva se svými četnými klky po celé vnitřní straně je údajně stejně velká jako tenisový kurt. Zajišťuje trávení potravy, absorpci živin a eliminaci odpadních látek, důležitá je i jeho role v imunitním systému (monitoruje potravu a rozlišuje špatné a neškodné látky) a v rovnováze střevní mikroflory.
Podle TČM funkce tenkého střeva spočívá v oddělování tekutin a kontrole příjmu a přeměny – střevo odděluje čisté od nečistého – použitelné od nepoužitelné části potravy. Nečisté putuje do močového měchýře a čisté putuje dál do tlustého střeva, kde se vstřebává. Problém nastane, když je energie střev v nerovnováze – takže vše je opět o rovnováze. V jakém rozpoložení jsme my, v takovém je i naše střevo a podle toho pracuje. Je tedy velice důležité, jakou energii ve formě potravy, ale i tu duševní přijímáme.
Projevy oslabení tenkého střeva:
Tenké střevo je tvořeno dvanáctníkem, lačníkem a kyčelníkem. Poruchy těchto částí mají druhotně vliv i na páteř, slinivku a tím i na sliznice. K typickému projevu oslabení tenkého patří hlavně bolesti v bederní oblasti, většinou bolest kolem kosti křížové, oblasti podbřišku a žaludku. K projevům oslabení je typické nadýmání, plynatost, pálení žáhy, nevolnost a nejčastější projev nerovnováhy – průjmy. A to jak ten akutní, tak i chronický. Tenké střevo ve své podstatě chrání naše srdce, je to jeho párový orgán, zabraňuje přílišné horkosti a přemíry napětí, které pak vypouští skrz močový měchýř ven z těla. Při močení můžeme tedy někdy pociťovat pálení až řezání, které může vést až k zánětu močového měchýře. Někdy se oslabení projeví i v dutině ústní jako bolest zubů (zpravidla zub moudrosti) a horní čelisti, bolesti v krku, otékání pod bradou (dvojitá brada), bolest v oblasti meridiánové dráhy od malíkové hrany přes vnitřní předloktí a nadloktí (svaly, ale i revmatická bolest kloubů horních končetin, tenisový loket), také vznik bradavic souvisí s oslabeným tenkým střevem. Únava může také signalizovat oslabené tenké střevo – pokud střevo nedokonale tráví potravu a tím i živiny, dochází k nedostatečnému zásobování energie, ale i k nedostatku vitamínů a minerálů v těle. Nerovnováha se může také projevit i na pokožce jako vyrážka či exém. Na obličeji se oslabení tenkého střeva projeví zduřením vnitřního spodního rtu, bledé rty pak signalizují nedostatečné prokrvení střeva.
Duchovní příčina oslabení:
Už jsme asi všichni zažili průjem ze strachu, ať už před důležitým setkáním, zkouškou, cestou. Tělo neví, jestli je to pro něj dobré nebo špatné a rychle se chce strachu zbavit a je jedno, zda se to týká jídla nebo myšlenek a emocí. Měli bychom se naučit nechat věci plynout a odevzdat se, klidně i té nejistotě z nepoznaného. Řešit věci teprve až nastanou, to umí v dnešní době málokdo… proto se v souvislosti s tenkým střevem vyskytují „nemoci“ jako celiakie (nesnášenlivost lepku), která poškozuje sliznici střeva a brání vstřebávání živin. V duchovní rovině je to vnitřní nespokojenost a boj s životem, kteří tito lidé žijí, nechtějí a nedokáží přijmou tu „špatnou“ zkušenost, která má hlubší smysl a mohla by je posunout. Stejně tak Crohnova nemoc (chronický zánět tenkého střeva), tito lidé se cítí přehlíženi, zažili v dětství dlouhodobý nesoulad v rodině, která ho plně nepřijímala. Nemoc se většinou projeví v dospělosti, kdy lidé mají potřebu vše zvládnout sami a nechtějí, aby jim kdokoliv mluvil do života a neberou ohledy na ostatní. Stres, kritičnost (i k sobě) a analyzování jsou největšími nepříteli tenkého střeva. Pomůže nám práce s dechem, jóga, přijetí sebe sama, vděčnost, pokora – tedy vše, co nás dovede k rovnováze.
Jak dostat tenké střevo do rovnováhy:
Tekutiny:
Opět dostatek tekutin a voda a vlažná …a zásaditá…dále pak zelený čaj – ten přispívá ke zdravému trávení a pomáhá snížit riziko zánětlivých stavů v tenkém střevě, díky polyfenolům, které mají protizánětlivé a antioxidační účinky. Dobré jsou zeleninové či ovocné šťávy nebo bylinkové čaje např. čaj z řepíku, kontryhelu nebo z máty, který odstraňuje extrémní horko z těla. Vhodné je zařadit i šťávu z mladého ječmene nebo chlorellu. Také hořké tekutiny udělají tenkému střevu dobře – obilná káva, pivo..
Potraviny posilující tenké střevo:
Opět jako u srdce je vhodné v horkých dnech do jídelníčku zahrnout studenější a lehčí stravu, např. saláty a čerstvé ovoce a to mezi 13-15 hod, kdy je nejaktivnější doba pro tenké střevo. Není tedy vhodné jej v tuto dobu zatěžovat jakoukoliv stravou, která v něm bude dlouhodobě stagnovat. Přehnané požívání horkých a silně kořeněných pokrmů může způsobit horko v tenkém střevě, zatímco příliš mnoho syrové potravy způsobí naopak chlad.
Pokud vás trápí ucpaná střeva, můžete zkusit po dobou dvou až tří dnů jíst uvařenou bílou rýži. Až proces odstraňování jedovatých látek z těla začne, můžete vyzkoušet reflexní plochu tenkého střeva a masírovat pro maximální efekt detoxikace.
Měli bychom vyřadit z jídelníčku všechny komerčně zpracované potraviny a zaměřit se na ty přírodně zpracované…mám na mysli přírodní jogurty (pouze kysané výrobky), které zaručují velký obsah prospěšných bakterií, které udělají našim střevům dobře. Také potraviny obsahující vlákninu a vyvarovat se cukru, velkému množství živočišných tuků, omezit kupované pečivo, kávu a alkohol. Před snídaní nebo večeří si dopřejte doplněk stravy ve formě lněného či rybího oleje, kterými zajistíte kvalitní zdroj omega 3.
Co se týče typu stravy, vycházejme s doporučení pro předešlý měsíc květen a doplňme ji o to, co nám nyní roste.
Zelenina – špenát, ředkvičky, zelené saláty, čekanka, chřest, okurky, rajčata
Ovoce – jahody, třešně, maliny – co právě roste
Luštěniny – fermentované výrobky (Miso pasta, tempeh, natto), naklíčené mungo fazolky, sójové klíčky, čerstvý hrášek, červené fazole
Obiloviny – jáhly, quinova, pohanka, amarant, či rýže – pro posílení slinivky a zlepšení stavu sliznic (nejen střev)
maso – vhodné střídmě grilované a hojně obalené v bylinkách, jehněčí a skopové
Mléčné výrobky – převážně zakysané a od farmářů
Bylinky:
Výborné jsou čerstvé bylinky a koření podporující trávení jako pažitka, máta, tymián, šalvěj, bazalka, oregano, rozmarýn, levandule, saturejka nebo třeba kurkuma a kayenský pepř.
Vitamíny:
Omega-3 mastné kyseliny: Potraviny bohaté na omega-3 mastné kyseliny, jako jsou losos, tuňák, lněné semínko nebo chia semínko, mohou pomoci snížit zánět v trávicím traktu a podporovat zdravou funkci střeva, probiotika, prebiotika, vláknina
Éterické oleje
Z éterických olejů nám na podporu trávení pomůže majoránka (uvolňuje svalové křeče a tlumí bolet), máta kadeřavá, bazalka, koriandr, kardamom, anýz, tymián, na průjem pak šalvěj, pačuli, santal, neroli, při nadýmání pomůže hořký pomeranč (uvolňuje křeče a rozradostňuje), bergamot, fenykl (ten působí i jako projímadlo). Heřmánek má protizánětlivé účinky, uvolňuje křeče a odstraňuje stísněnost v tenkém střevě – proto je ideálním olejem pro celiaky. Kadidlo odstraňuje kyselé říhání a geránium nám pomůže při zánětu žaludku a střev.
TIP jak si užít den a svatojánskou noc:
Tento den bychom měli začít koupelí někde v přírodě, mělo se za to, že voda je magická a dá tělu zdraví a sílu na další rok. S nejmladší dcerou chodíme každý rok na sběr bylinek a pleteme si věnec z pelyňku, který stahuje veškerou negativní energii, máme ho na hlavě celý zbytek dne. Sbíráme třezalku a nakládáme ji do oleje. Tento třezalkový olej (macerát) je vhodný na masáž páteře (Breussova masáž) při vyhřezlých ploténkách a na jakékoli blokace v oblasti páteře. Je vhodným olejem i při popáleninách, bezprostředně po aplikaci nesmíme však na sluníčko, třezalka je totiž vysoce fototoxická a mohla by Vám vyvolat nepříjemnou vyrážku. Večer pak u ohýnku pálíme svatojánský veneček z pelyňku, který jsme přes den nosily a přeskakujeme ohniště, abychom se očistily od všeho zlého a negativního. O půlnoci pak chodíme na zahradu sbírat devatero kvítí. Má to však jednu podmínku, nesmíme u toho pronést jediné slovo. Půlnoční koupel je také magická a očistná. Kdo je odvážný, může se vydat do lesa hledat zlaté kapradí. Nám vždy stačí kapradí na naší zahradě a snítka svatojánského kvítí pod polštářem. Můžete čarovat i Vy a vymyslet si svůj rituál, kterým budete oslavovat lásku, krásu, zdraví a nadcházející léto.
Reflexní terapie:
– harmonizovat reflexní plochy tenkého střeva – obdelník asi 2 cm široký nad okolím paty, směrem od vnitřního k vnějšímu okraji plosky chodidla.
Akupresura:
zvýraznila bych bod TeS 1 – bod první pomoci při bezvědomí nebo těžkém kolapsu, pomáhá při
problémech s krční páteří, bolest hlavy, angína, tinitus, hluchota,
ztuhlost jazyka, mastitida, podporuje laktaci, při suchém kašli,
nachází se na malíčku 0,1 cunu od vnějšího konce nehtového lůžka
Barva:
Červená je barva léta a prázdnin.

