Holistické masáže v Havlíčkově Brodě

Duben z pohledu čínské medicíny

DUBEN – játra

Duben je měsícem, který je snad nejvíce dynamický ze všech měsíců v roce, pro přírodu znamená obrovský boom.. Pokud chodíte pravidelně do přírody, je nádherné sledovat, jak se Vám každý den příroda doslova mění před očima…většina stromů a keřů začíná pučet a vyhání nové výhonky, ze země vyrážejí svěží rostlinky, rozkvétají první ovocné stromy, můžeme už slyšet zpěv prvních ptáků, kteří se navrátili z teplých krajin. Zkrátka tu obrovskou expanzi energie je citít v každém lístečku. Měli bychom se přírodou inspirovat, najdeme tam veškerou moudrost, kterou potřebujeme k životu. Historie oslav Velikonoc sahá daleko až k našim předkům Slovanům, původně to byl pohanský svátek, kterým předkové oslavovali probouzející se přírodu. Pomlázka, barvení vajíček, kočičky ve váze, koupání se ve studené vodě, jsou všechno rituály našich předků, které nemají s křesťanstvím nic společného. Pokud jsme naladěni na cykly přírody, můžeme sami vypozorovat, že všechny tyto zvyky podporují očistu těla. Jak se probouzí a čistí příroda, to samé dělá naše tělo. Rovnodennost, která Velikonocím předchází znamená, že příroda i naše tělo se dává do rovnováhy a my to můžeme ještě podpořit vhodnou stravou a bylinkami.

Nejvíce jsou nyní ohrožena játra, je to největší orgán v těle, váží okolo 1,5 kg, najdeme je v horní pravé části břišní dutiny. Jsou nejdůležitějším orgánem látkové výměny, ovlivňují všechny orgány v těle, skladují krev a jsou tzv. chemickou továrnou našich těl. V klidu játry protékají až dva litry krve za minutu. Mimo jiné ukládají vitamíny rozpustné v tucích, zásobují cukr, který postupně uvolňují do krevního řečiště a samozřejmě pomáhají k trávení tuků.

Z pohledu TČM odpovídají za průchodnost čchi v těle. Játra jsou známá jako velící generál těla, který má více než 500 funkcí. Podle TČM jsou orgánem, který ovlivňuje zdraví žen více, než kterýkoli jiný orgán, jsou hlavním detoxikačním orgánem těla. Vše, co jíme a pijeme, je filtrováno játry, včetně léků a drog. Játra velmi tvrdě pracují na tom, aby nás udržovala zdravé tím, že nás zbavují toho, co nepotřebujeme. Naše hormonální rovnováha, hladina cholesterolu a hmotnost jsou rovněž řízeny játry.

Projevy oslabení jater:

Játra sama o sobě nebolí, jejich oslabení se projevuje jiným způsobem. Podle čínské medicíny ovlivňují játra svaly a šlachy a také oči nebo nehty. Mezi typické fyzické projevy patří velká svalová únava (to je ta jarní únava), zvýšená teplota, bledá pleť, zhoršující se vidění nebo citlivost na světlo, různé rýhování na nehtech, tlak v pravém podžebří, pálení žáhy a problémy se zažíváním, mohou bolet žlázy (prsa, prostata, varlata). Buzení se mezi 1-3 hod. ranní. Dále jsou to většinou projevy shodné s oslabeným žlučníkem – závratě, hořkost v ústech, bolesti hlavy, migrény. V tomto období propukají alergie na fyzické úrovni, ale i na té duševní. Oslabení jater se může projevit i rýhami mezi obočím.

Duchovní příčina oslabení:

Člověk, u něhož převažuje element dřeva se vyznačuje velkou činorodostí. Je to většinou dobrodružný vizionář s velkými plány, který musí mít vždy pravdu. 🙂

Po duchovní stránce bude příčina podobná jako u žlučníku: nedostatek odvahy, nerozhodnost, velká sebekontrola – stažená oblast krku a ramen (migrény), neschopnost akceptovat druhé lidi, agrese, zlost (pozor – ta by se neměla polykat, vznikají z ní žlučníkové kameny, mmj. zlost krásně stahují kyselé potraviny!!), žárlivost, nenávist. Pokud máme některé tyto symptomy, je nejvyšší čas všeho nechat, vzít kolo nebo jen staré kecky a vyrazit do přírody. Nejen, že uděláte něco pro své tělo, ale důležitý je ten aspekt energie přírody, která vše dává do rovnováhy. Vynikající na probuzení ze zimní letargie jsou také různé masáže, které jsou schopny zklidnit a utišit naše emoce a případný stres.

Jak dostat játra do rovnováhy:

Játra mají sice pozoruhodnou schopnost regenerace, přesto jim můžeme odlehčit a pomoci při detoxikaci – především přestat jíst 2-3 hodiny před spaním. Pozdní noční jídlo vytváří v játrech stagnaci a brání našemu tělu v nočním čištění a obnově. Za druhé, přestaňte jíst, když jste sytí z 80 %. Přejídání vytváří větší tlak na játra a žlučník. Jezte do chvíle, kdy se cítíte sytí a můžete sníst ještě trochu, ale přestanete. To jsou dva návyky životního stylu, které pomohou nejvíce. Je také dobré dbát na spánkovou hygienu, játra nemají ráda noční ponocování a světlo z telefonů (vývodem jater v TČM jsou právě oči), nejlépe jít spát kolem 22 hod., aby játra i žlučník mohli bez zatížení (alkoholového či potravinového) správně pracovat. (23-3 hod. ranní). Dále platí jako u žlučníku – omezit tučná a smažená jídla a pokud možno vyřadit na dobu března a dubna všechny živočišné produkty, mléko, cukr, alkohol a kávu. Pokud je to možné, dávejme pozor na nadměrné užívání léků.

Tekutiny:

Tekutinou č.1 je opět čistá voda, která by měla být ráno teplejší..na očistu jater je vhodné smíchat 250 ml horké vody a 1 lžíci jablečného octa. Pokud však máte v těle přílišnou horkost, je vhodnější čerstvá citronová šťáva, neboť ochlazuje více než ocet. Dále jsou vhodné bylinkové čaje se smetankou lékařskou, fenyklem, kopřivou, heřmánkem, mátou…, obilná káva. Sklenka pšeničného piva či dobrého sektu bude také fajn – podpoří se tak vylučování žluče a podpoří se štěpení cholesterolu – opakuji sklenička!!! 🙂

 

Potraviny posilující játra:

Opět platí stejné potraviny jako u žlučníku, je vhodné vaření v páře a zařazení přirozených syrových potravin. Pokud konzumujete maso, tak se nyní soustřeďte na játra a pokud možno z ekologického chovu zvířat, dále pak na maso ze slepice, kachny a kuřete. Vhodné jsou tuky jako olivový (v kombinaci s mrkvovou šťávou), bodlákový, rýžový olej nebo kokosový. Dále ořechy, semínka a avokádo. Budou fajn i zakysané mléčné výrobky – nejlépe od farmáře.

– zelenina – vše, co začíná růst – saláty, ředkvička, ředkev, kedluben, medvědí česnek, hrášek

   bršlice, pampeliška, čekanka, kopřiva, polníček, červená řepa, kyselé zelí

– obiloviny – bulgur, kuskus, pšenice, špalda, žito, velmi vhodné je cokoliv, co naklíčíme,

   rýže na jakýkoliv způsob

– luštěniny – bílé a červené fazole, hrách, čočka, mungo – nejlépe vše naklíčené

– ovoce – jablka, hrušky, citron, grep

Bylinky:

Bylinky na játra nyní najdeme všude v přírodě – kopřiva, bršlice, smetanka – kořen i list, ostružiník list. Udělá nám dobře i čaj z heřmánku, řepíku, kurkumy, máty, z kořenu lékořice. Vynikající náhradou za kávu v tomto období je čekanková, obilná či pampelišková káva. Opět doporučuji všechny zelené super potraviny – chlorella, spirulina nebo zelený ječmen.. Správnou fci žlučníku a jater podpoří tinktura z vlaštovičníku většího, či tinktura ze smetanky lékařské z kořene.

Vitamíny:

Vhodné je užívání vit. A v kombinaci se zinkem, dále lecitin, vit. B12 a kyselina listová

Éterické oleje

Z olejů sem patří všechny oleje jako u žlučníku – heřmánek modrý – uvolňuje městnání čchi, římský, bergamot – podporuje rovnoměrný tok čchi, citron, grep – detoxikuje, mandarinka, hořký pomeranč, všechny druhy máty, levandule – odvádí horkost z jater, meduňka, koriandr, kardamom, neroli, růže, cedr, fenykl, anýz. Olejem č. 1 na oba dřevité měsíce bude zemitý éterický olej z mrkve.

Tip na ranní detox a bolavé klouby:
Zkuste každé ráno jako první nápoj vypít velkou sklenici čerstvé mrkvové šťávy. Ke šťávě přidejte čajovou lžičku olivového oleje (může být i olej – ostropestřec mariánský) a šťávu ze dvou citronů, či 1 grepu.
Na bolavé klouby (dle Adély Zrubecké) použijeme balzám z 50 g bambuckého másla a po 10-ti kapkách z každého ÉO – borovice, pepře černého, jalovce – balzám pomáhá odstraňovat toxiny z okolí kloubů a zlepšuje se jejich pohyblivost.

 

Reflexní terapie:

– harmonizovat reflexní plochu žlučníku a jater – během dne je masírovat 2-3 x denně 20x.

– univerzální bod C na podporu orgánů trávicí soustavy – masírovat stejně

Akupresura:

zvýraznila bych bod J3 – nejdůležitější bod na jaterní choroby – působí spasmolyticky, stimuluje

                                              tok čchi, působí na migrény dřevitého typu, motání hlavy, stres, PMS,

                                              veškeré křečovité stavy v těle, při nespavosti, ledvinové a žlučové koliky,

                                              snižuje TK, bolesti v kyčli, kříži

                                              najdeme ho na nártu, těsně pod místem, kde se potkávají kůstky mezi

                                              palcem a ukazováčkem

 

Barva:

…opět krásná zelená!!!

 

 

0 Comments